Strona główna
Artykuły
Biuletyn "Głoście Ewangelię"
Dom Formacji Misyjnej
Historia
Informacja
Kronika misyjna
Misjonarze diecezjalni
Misjonarze zakonni i świeccy
Misjonarze męczennicy
Księża tarnowscy na Wschodzie
Animacja i formacja misyjna
Szpital w Bagandou
Kleryckie Ognisko Misyjne
Kolędnicy misyjni
Wspomnienie o ks. Janie Czubie
Ofiarność i pomoc dla misji
Mungo Maboko

ks. Kazimierz Stempniowski

 Ks. Kazimierz Stempniowski głosi Ewangelie w Boliwii od ponad trzech lat. Jego krótki list jest rodzajem sprawozdania z wizyty pasterza Kościoła tarnowskiego w parafii ks. Kazimierza, w której jest proboszczem.

 
Boliwia, La Asunta 21.12.2009 r. 
 Drodzy Czytelnicy
Wśród ważnych wydarzeń tego Adwentu 2009, była wizyta naszego pasterza, ks. biskupa Wiktora Skworca w parafii, w której obecnie pracuję – La Asunta (Wniebowzięcie Matki Bożej) w Boliwii.
 
W dniu 9 grudnia 2009 roku, po zakończeniu uroczystości 300-lecia fundacji Concepción, Ksiądz Biskup przybył do La Asunty i spotkał sie z istniejącymi grupami: grupa modlitewna, która od ponad roku realizuje codzienna Adoracje Najświętszego Sakramentu, Grupa Misyjna dzieci i młodzieży, która zaprezentowała kilka tańców regionalnych oraz z ministrantami, którzy z wielkim entuzjazmem każdego dnia asystują w celebracjach eucharystycznych. Po spotkaniu wraz z ks. Pawłem i ks. Mariuszem odwiedziliśmy dom sióstr Córek Kościoła, które pracują w parafii La Asunta i po krótkim odpoczynku przy filiżance kawy udaliśmy sie do konstruowanej kaplicy pw. Bożego Miłosierdzia w Litoral, która jeśli Bóg pozwoli, zostanie poświecona w Niedzielę Miłosierdzia 2010r. Ta kaplica powstaje również przy współudziale materialnym wiernych z diecezji tarnowskiej, szczególnie wiernych z mojej rodzinnej parafii – Olesno. Po wizycie w Litoral udaliśmy sie do San Julian, skąd Ksiądz Biskup po obiedzie wyruszył z ks. Mariuszem do parafii San Martin a ja z ks. Pawłem pojechałem do Sana Cruz na pogrzeb naszego kolegi o. Zygmunta Skrzydło, który zmarł na atak serca podczas uroczystości 300-lecia fundacji Concepción. Ojciec Zygmunt przyjechał do Boliwii wraz z ojcem Grzegorzem Rudol, jako pierwsi misjonarze franciszkanie z prowincji św. Jadwigi z Wrocławia w roku 1979. Zygmuntowi zabrakło kilka dni by świętować 30 lat pracy misyjnej w Boliwii, jego odejście napełniło nas wielkim smutkiem.
 
Wracając do wizyty Księdza Biskupa, zabrakło czasu by odwiedzić inne z moich 19 wspólnot należących do parafii, ale przecież musi cos zostać na kolejna wizytę.
 
Jeszcze kilka zdań o parafii. Rok 2009 w parafii La Asunta, poza normalnymi zajęciami duszpasterskimi, był dedykowany w sposób szczególny przygotowaniu dzieci do I Komunii we wszystkich wspólnotach parafii, comiesięcznej formacji dla liderów ze wspomnianych wiosek, oraz pracy przy konstruowaniu kaplic pw. Bożego Miłosierdzia i El Carmen. Rok 2010, z Bożą pomocą, bedzie poświecony przygotowaniu młodych i dorosłych do sakramentu bierzmowania we wszystkich wspólnotach, kontynuowaniu pracy w grupach misyjnych z dziećmi, które otrzymały Pierwszą Komunię, praca w ramach programu misji permanentnej oraz prace przy wznoszeniu nowej kaplicy w miejscowości San Lorenzo
 
Szczęśliwego Nowego Roku, zapewniając o modlitwie życzy
ks. Kazimierz Stempniowski
Boliwia
Głoście Ewangelię 1(2010), s. 11 – 12.