Strona główna
Artykuły
Biuletyn "Głoście Ewangelię"
Dom Formacji Misyjnej
Historia
Informacja
Kronika misyjna
Misjonarze diecezjalni
Misjonarze zakonni i świeccy
Misjonarze męczennicy
Księża tarnowscy na Wschodzie
Animacja i formacja misyjna
Szpital w Bagandou
Kleryckie Ognisko Misyjne
Kolędnicy misyjni
Wspomnienie o ks. Janie Czubie
Ofiarność i pomoc dla misji
Mungo Maboko

ks. Robert Zając

Pracujący w Peru ks. Robert Zając pisze o obchodach święta Miłosierdzia Bożego oraz o historii obrazu, który otrzymała jego parafia.

Pampas, 23 kwietnia 2008 r.

Drodzy,
Rozpoczynając ten list pragnę wszystkich serdecznie pozdrowić, przesyłając z Pampas wyrazy pamięci i podziękowanie za wsparcie modlitewne i materialne. Minęło już trochę czasu od mojego ostatniego listu, ale jak to w takich wypadkach zwykło się mówić: „lepiej napisać późno niż w cale”.

W tym liście pragnę podzielić się z Wami kilkoma refleksjami z obchodów święta Bożego Miłosierdzia, które w tym roku w naszej parafii (piszę „w naszej”, gdyż mam na myśli wszystkich księży tutaj pracujących: ks. Robert Ploch, ks. Krzysztof Pawłowski i piszący list) miało wydźwięk szczególny a to ze względu na obraz Jezusa Miłosiernego który nasza parafia otrzymała w darze od pewnej rodziny. Jest on kopią obrazu, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Rzymie.

Historia naszego obrazu rozpoczyna się w roku 2007, kiedy to podczas rekolekcji kapłańskich jeden z tutejszych księży zapytał mnie, czy nie chciałbym obrazu Miłosierdzia Bożego do mojej parafii. Powiedział mi, że pewna rodzina peruwiańska, która mieszka w Europie, a która już wcześniej podarowała do Peru cztery takie obrazy, pragnie ofiarować jeszcze jeden. Dodam, że te cztery wcześniejsze obrazy były poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Oczywiście, że ucieszyłem się i z radością podziękowałem za wspaniały prezent. Tak upłynął prawie cały rok 2007. Przed jego zakończeniem, w grudniu, otrzymałem wiadomość, że obraz czeka na mnie w Limie i że także w darze nasza parafia otrzyma ramę obrazu, którą ufunduje brat księdza, który pośredniczył w tym darze dla parafii Pampas. Tak też w lutym 2008 obraz Jezusa Miłosiernego już był u nas w górach. Przyszedł czas na zorganizowanie uroczystości intronizacji nowego obrazu Miłosierdzia Bożego w naszym kościele, którą chcieliśmy dokonać w drugą Niedzielę Wielkanocy, w Święto Miłosierdzia Bożego. Cel mieliśmy jeden: aby jak najwięcej osób z naszej parafii poznało i „dotknęło” Miłosierdzia Bożego. Przygotowanie do tego dnia rozpoczęliśmy w Wielki Piątek o godzinie 3 po południu nowenną. Aby te dziewięć dni nowenny nabrały szczególnego splendoru, w kolejnych dniach msze święte sprawowali znani Wam księża misjonarze z naszej diecezji pracujący w Chiurcampie: ks. Grzegorz Łukasik i ks. Wiesław Tworzydło. W siódmym dniu nowenny wszyscy byli zaproszeni na koncert muzyki religijnej ku czci miłosierdzia Bożego. Oprócz tych szczególnych wydarzeń grupa modlitewna Miłosierdzia Bożego codziennie przygotowywała mały poczęstunek dla wszystkich uczestniczących w nowennach. W dniu święta Miłosierdzia Bożego msza św. ku czci Miłosierdzia Bożego została odprawiona o godzinie 11 przy dużym uczestnictwie naszych parafian. Po mszy św. z radością intronizowaliśmy nowy obraz Jezusa Miłosiernego w bocznej kaplicy naszego kościoła przy oklaskach wszystkich obecnych. Kolejnym punktem naszej uroczystości była procesja z obrazem, który wcześniej został umieszczony na feretronie, jak również z relikwiami świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Procesja zajmuje bardzo znaczące miejsce w tutejszej religijności. Po procesji wszyscy mogli oddać hołd relikwiom naszej polskiej świętej. I jako ostatni punkt uroczystości spotkaliśmy się na małym poczęstunku, który był wyrazem podziękowania za udział w tych szczególnych dniach Miłosierdzia Bożego i naszej parafii.

Obecnie, aby jeszcze bardziej rozbudzić kult i nabożeństwo do miłosierdzia Bożego, rozpocznie się w naszej parafii peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego. Oby jak najwięcej rodzin otworzyło swoje domy na Miłosierdzie Boże, o to się modlimy i także Was Drodzy proszę o modlitwę, aby we wszystkich wspólnotach, które w tym roku przyjmą obraz Miłosierdzia Bożego odnowiło się życie duchowe i rodzinne.
Kończąc jeszcze raz przesyłam serdeczne pozdrowienia i zapewnienie o pamięci modlitewnej, prosząc zarazem o modlitwę za nas misjonarzy pracujących w Pampas i za naszą parafię, a szczególnie za peregrynację obrazu Miłosierdzia Bożego w naszych rodzinach.

Szczęść Boże!

ks. Robert Zając
Peru
Głoście Ewangelię 4(2008), s. 21-22.