Strona główna
Artykuły
Biuletyn "Głoście Ewangelię"
Dom Formacji Misyjnej
Historia
Informacja
Kronika misyjna
Misjonarze diecezjalni
Misjonarze zakonni i świeccy
Misjonarze męczennicy
Księża tarnowscy na Wschodzie
Animacja i formacja misyjna
Szpital w Bagandou
Kleryckie Ognisko Misyjne
Kolędnicy misyjni
Wspomnienie o ks. Janie Czubie
Ofiarność i pomoc dla misji
Mungo MabokoKolędnicy Misyjni - 2011 r.

 

 

 

 

 

 

 


 

ŚPIEWANE HASŁO TEGOROCZNEGO KOLĘDOWANIA

„NSATU NZAMBI, NSATU KUZABA”
 (w języku munukutuba używanym na południu Republiki Konga: Głód Boga, głód wiedzy, w wolnym tłumaczeniu: By dzieci mogły poznać Boga i zdobywać wiedzę).

Podczas spotkania, muzycznym motywem będzie hasło tegorocznego kolędowania śpiewane przez kolędników. Trzeba je także wykorzystać podczas kolędowania w domach.

 wersja ze słowami 

 1. Poznać Boga móc rozwijać się 
  Poznać Boga móc rozwijać się 
  To pragnienie serc 
  Czy pomogę im? 

  Ref: Nsatu Nzambi, nsatu kuzaba /x2  
           Nsatu Nzambi, nsatu kuzaba /x4 
 1. Podzielić się wiarą pomóc zdobyć wiedzę 
  Sprawić, by uśmiech rozjaśnił czyjąś twarz 
  Chcieć przemieniać świat 

  Mieć oczy otwarte na potrzeby braci 
  I powiedzieć wszystkim to, co najważniejsze 
  że kocha nas Pan! 

  Ref: Nsatu Nzambi nsatu kuzaba /x2
 
W nagraniach piosenki wzięli udział: 
Seminarzyści Niższego Seminarium Duchownego w Yole Diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej (RCA) oraz ks. Piotr Osiński. Gośćmi specjalnymi nagrania były świerszcze i różne owady z seminaryjnego ogrodu a także wilga, która na zimę przyleciała z Polski do RCA. W tle słychać także ciepły wiatr, który w porze suchej wieje w Afryce. 

Muzyka i słowa zwrotek: ks. Piotr Osiński 
Nagranie: Yole; Republika Środkowoafrykańska, 12 grudnia 2011 

KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA PARAFII 
WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO DLA GRUP KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

W konkursie fotograficznym dla kolędników misyjnych 2011, po przedstawieniu 5 zdjęć  i spełnieniu określonych warunków, jury przyznało I miejsce: parafia pw. Podwyższenia Krzyża św. w Iwkowej.

Przygotowania do kolędowania  
Rozesłanie kolędników
 
Kolędnicy w drodze  
Kolędnicy w domu  

Podczas liturgii uroczystości Objawienia Pańskiego

 

Konkurs podczas spotkania 14 stycznia 2012

Podczas XIV Diecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych, 35 dzieci wzięło udział w I konkursie wiadomości o pracy misjonarzy w krajach wspomaganych przez kolędników. W tym roku tematem konkursu była praca pani Ewy Gawin w Kamerunie i podstawowe wiadomości o tym kraju. We wspomnianym konkursie I miejsce zajęła Alicja Szałajko z parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, II miejsce zajął Adrian Zachariasz z parafii pw. św. Małgorzaty w Trzcianie k. Bochni, III miejsce zajęła Magdalena Matuszewska z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. 
I miejsce
zajęła Alicja Szałajko z parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu
II miejsce
zajął Adrian Zachariasz z parafii pw. św. Małgorzaty w Trzcianie k. Bochni
III miejsce
zajęła Magdalena Matuszewska z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. 

NSATU NZAMBI, NSATU KUZABA 
XIV Spotkanie Kolędników Misyjnych diecezji tarnowskiej - Nowy Sącz 2012

W kolorowych strojach, przebrani za Maryję, Józefa, Anioła, dziecko latynoamerykańskie i afrykańskie w dniu 14 stycznia 2012 roku przyjechali kolędnicy misyjni na XIV diecezjalne spotkanie do bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Przedstawiciele 88 parafii diecezji i goście z Beska diecezji przemyskiej uczestniczyli we mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Jeża. Dzieci radośnie przywitały się z nim machając gwiazdami kolędowymi. W  homilii ksiądz biskup nawiązał do gwiazd trzymanych w rękach kolędników. Porównał je do Gwiazdy Betlejemskiej, która swym blaskiem prowadziła Mędrców do Betlejem. Mówił o tym, że każdy może być gwiazdą mocno świecącą,  wskazywać drogę ludziom do Pana Boga i drugiego człowieka. Aby dotrzeć do Jezusa, który jest światłem, słońcem wschodzącym nad wszystkimi ciemnościami świata, potrzebujemy bliższego światła - ludzi, którzy czerpiąc ze światła Jezusa wskażą nam drogę, jak do Niego dojść.
Dla 2639 dzieci zebranych w bazylice tymi osobami są opiekunowie: 28 kapłanów, 39 sióstr zakonnych i 220 świeckich animatorów, rodziców, katechetów.

Kontynuując rozważanie ksiądz biskup wyraził radość, że kolędnicy misyjni zapalają światełko wiary i miłości w sercu drugiego człowieka, gdy kolędują w parafiach. Nie ustają w entuzjazmie głoszenia Dobrej Nowiny. Przyjmują ofiary i  swym trudem niosą pomoc dzieciom głodnym Boga i wiedzy, wyrażaną w haśle kolędowania „Nsatu Nzambi, Nsatu Kuzaba”.

W tym roku ofiary, które dzieci zebrały podczas kolędowania będą przeznaczone na 16 projektów realizowanych przez misjonarzy diecezjalnych, siostry zakonne i świeckich w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kongo, Zambii, Peru, Brazylii i jeden projekt papieski w Południowym Sudanie.

W modlitwie wiernych kolędnicy polecali intencje misyjne oraz duszę śp. siostry Kingi Kozdrój diecezjalnej wieloletniej animatorki Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, organizatorki 13 diecezjalnych spotkań kolędników misyjnych. Siostra Kinga po raz pierwszy przeżywała z nami to spotkanie już z innej perspektywy, z perspektywy nieba, w co głęboko wierzymy.
Po Eucharystii grupa kolędników misyjnych z parafii Iwkowa zakolędowała księdzu biskupowi. Następnie dzieci opuściły mury bazyliki udając się na poczęstunek. W tym czasie odbył się konkurs wiedzy o pracy w Kamerunie misjonarki świeckiej pani Ewy Gawin.

Po przerwie wszyscy zebrali się znów w bazylice, by wziąć udział w animacji  specjalnie przygotowanej na tę okazję. Dzieci mogły zobaczyć film przygotowany przez misjonarza Republiki Środkowoafrykańskiej  ks. Piotra Boracę. Zobaczyły z jakimi problemami borykają się ich afrykańscy koledzy. Jak modlą się i śpiewają dzieci w Kamerunie.  Pani Ela Wryk, świecka misjonarka w Bagandou opowiedziała o funkcjonowaniu szpitala, który powstał i jest utrzymywany  dzięki kolędnikom misyjnym. Misjonarze dziękowali za pomoc, wyrażali wdzięczność za podejmowany trud i zaangażowanie kolędników misyjnych.

Przed uroczystym błogosławieństwem ksiądz biskup Andrzej Jeż wręczył nagrody dla zwycięzców konkursów.  W konkursie fotograficznym pierwsze miejsce otrzymali kolędnicy z parafii Iwkowa. Natomiast w konkursie „Kamerun” pierwsze miejsce zajęła Alicja Szałajko z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Drugie miejsce zdobył Adrian Zachariasz z parafii Trzciana koło Bochni, a trzecie Magdalena Matuszewska z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Podczas ferii zwycięzcy tego konkursu w nagrodę wezmą udział w dniach formacji misyjnej dla kolędników w Domu Formacji Misyjnej w Czchowie-Kozieńcu.

Spotkanie kolędników misyjnych w bazylice nowosądeckiej przeszło do historii. Dzieci z wielu parafii naszej diecezji mogły doświadczyć kolejny raz radości płynącej z bycia kolędnikiem misyjnym. Radości, która umacniana przez pracę animacyjno - formacyjną dorosłych  powinna w nich rozwijać się i trwać przez całe życie. Do nieustannego angażowania się w sprawy misji zachęcał również ksiądz biskup Andrzej Jeż w homilii. Mówił, że kolędnicy powinni być gwiazdami, które świecą stale, a nie jedynie kometami, czy iskrami, które zajaśnieją i szybko zgasną. Światłem Chrystusa trzeba promieniować przez całe życie. Zachęcał, by „gwiazdy” - dzieci podtrzymywały w sercach światło Jezusa angażując się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kolędnicy powrócili do parafii i potrzebują pomocy dorosłych osób, które je do Chrystusa będą nieustannie podprowadzać, budzić ducha wiary i wrażliwości misyjnej. Teraz od zaangażowania i determinacji wychowawców zależeć będzie czy w parafiach diecezji powstaną nowe grupy PDMD. 

Alina Zięć
animatorka misyjna

Fotogaleria 

     

 


 


Wydział Misyjny Diecezji Tarnowskiej, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 014/63-17-370; fax 014/63-17-379;