Strona główna
Artykuły
Biuletyn "Głoście Ewangelię"
Dom Formacji Misyjnej
Historia
Informacja
Kronika misyjna
Misjonarze diecezjalni
Misjonarze zakonni i świeccy
Misjonarze męczennicy
Księża tarnowscy na Wschodzie
Animacja i formacja misyjna
Szpital w Bagandou
Kleryckie Ognisko Misyjne
Kolędnicy misyjni
Wspomnienie o ks. Janie Czubie
Ofiarność i pomoc dla misji
Mungo MabokoKolędnicy Misyjni - 2010 r.

 

   Teledysk - Kolędnicy misyjni 2010


Rozwój akcji kolędników misyjnych w diecezji

 

 

 


 

ŚPIEWANE HASŁO TEGOROCZNEGO KOLĘDOWANIA
AMOLENGE MINGI A SO MINGI
 
Podczas spotkania kolędników w dniu 8 stycznia 2011 r., oraz podczas kolędowania w domach śpiewamy hasło tegorocznego kolędowania: Amolenge mingi a so mingi.
Amolenge mingi a so mingi
 
Amolenge mingi a so mingi
Wiele dzieci na świecie bardzo cierpi
 
Otrzeć łzy, opatrzyć rany
Od brata siostry swej nie odwracać nigdy się
Apostołem być znaczy być posłanym
Dokąd i gdzie? Bóg pokaże cel.
 
Amolenge mingi a so mingi
Wiele dzieci na świecie bardzo cierpi
 
Nie zamykaj swoich oczu, nie zamykaj swego serca
Obszar nieszczęść i głodu wciąż się powiększa
Jak to możliwe, że umiera dziś ktoś z głodu?
Jak to możliwe, że umiera z braku wody?
Dzieci bezdomne mieszkają na ulicach
Dzieci, które żywności szukają na śmietnikach
Dwudziesty pierwszy wiek – rzeczywistość czy zły sen?
 
Amolenge mingi a so mingi
Wiele dzieci na świecie bardzo cierpi
 
(W ostatnim refrenie na dwa głosy równocześnie)
 
Amolenge mingi a so mingi /x4
Nie zapomnij nigdy nie zapomnij /x4 
 
Słowa i muzyka: ks. Piotr Osiński
 

KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA PARAFII 

 

I Miejsce – parafia pw. Podwyższenia Krzyża w Ziempniowie
II Miejsce – nie przyznano
III Miejsce – parafia Matki Bożej Różańcowej w Lisiej Górze
 
Prezentujemy zdjęcia nadesłane przez zdobywcę I miejsca:
 
Przygotowania do kolędowania  
Rozesłanie kolędników
 
Kolędnicy w drodze  
Kolędnicy w domu  

Podczas liturgii uroczystości Objawienia Pańskiego

 
KONKURS NA STROJE - KOLĘDNICY MISYJNI 2010  

 
I Miejsce
– parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iwkowej
 
II Miejsce
– parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lisiej Górze
 
III Miejsce
– parafia pw. św. Klemensa w Czerminie
 

 
XIII SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

AMOLENGE MINGI, A SO MINGI
czyli XIII Spotkanie Kolędników Misyjnych diecezji tarnowskiej

Barwne korowody małych misjonarzy z parkingu przy kościele bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie w dniu 8 stycznia 2011 r. od rana zmierzały  do świątyni na 13 diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych. Nieliczni przedstawiciele wielkiej rzeszy małych misjonarzy przyjechali, by świętować oraz modlić się wspólnie o godz. 10.00 z pasterzem diecezji ks. biskupem Wiktorem Skworcem i dziękować Bogu za wielkie dobro, którego dokonali kolędując w parafiach. W okresie Bożego Narodzenia pukali do domów, otwierali serca mieszkańców na Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa, opowiadali językiem sango: „Amolenge mingi, a so mingi” tzn., „wiele dzieci na świecie bardzo cierpi”. Teraz przyjechali do stolicy diecezji,  w roku jubileuszowym (225 lat jej istnienia), by owoce kolędowania  złożyć na ołtarzu mszy św., łączyć się ze wszystkimi cierpiącymi dziećmi świata, oraz misjonarzami, którzy ofiarnie głoszą Ewangelię i zatroskani są o poprawienie warunków życia mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Kamerunu, Ugandy, Boliwii, Brazylii i Peru.

Zebranych powitał  diecezjalny wikariusz biskupi ds. misji ks. Krzysztof Czermak. Pogratulował dzieciom wielkiego dzieła, którego dokonały, zaprosił do wspólnej modlitwy i dziękowania Bogu we mszy św. za kolędników misyjnych. Uświadomił również, że wiele dzieci świata cierpi i potrzebuje pomocy. Poprosił zebranych, aby polecali w modlitwie siostrę Kingę, diecezjalną animatorkę PDMD, która na łożu swej ciężkiej choroby, przygotowała cały program dla kolędników misyjnych.

Mszę św. pod przewodnictwem pasterza diecezji sprawowało 28 kapłanów  i uczestniczyło w niej niemal dwa tysiące kolędników misyjnych oraz ponad 300 ich opiekunów, w tym ok. 30 sióstr zakonnych.

W homilii ksiądz biskup podziękował dzieciom i ich opiekunom za trud kolędowania, za to, że dzięki kolędnikom, pomoc otrzymają dzieci w Afryce, Ameryce Południowej. Powiedział, że wszyscy kolędnicy misyjni, są jego pomocnikami: „Bardzo się wami szczycę, cała Polska patrzy na dzieci z diecezji tarnowskiej, które tak potrafią pomagać, nie myślą o sobie, ale jak najbardziej chcą pomóc potrzebującym dzieciom. W ten sposób jesteście pomocnikami Matki Bożej, bo Ona jest Matką wszystkich dzieci na świecie”. Pasterz diecezji zachęcał kolędników, aby ofiarnie przychodzili z pomocą  swoim rówieśnikom przez cały rok i spotykali się co tydzień uczestnicząc w ten sposób w działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ale dopowiedział ważne zdanie, że troskę o organizowanie tych grup powierzam waszym opiekunom i duszpasterzom.

W liturgię mszy św. – modlitwę wiernych i procesję z darami, włączyli się mali misjonarze z  parafii, w których dzieci w ciągu roku na różne sposoby przychodzą z pomocą swoim rówieśnikom w krajach misyjnych.

Po Eucharystii dzieci mogły tradycyjnie posilić się świeżą drożdżówką oraz napić się gorącej herbaty. W tym czasie zgłoszone grupy wzięły udział w konkursie na najładniejsze stroje kolędników. Spośród 16 grup pięknie przebranych dzieci zostało wyłonionych 5, które uzyskały największą liczbę punktów za strój anioła, pastuszka, króla,  Afrykańczyka i Latynosa. Punktacji podlegała również skarbonka i gwiazda. W kolejności od piątego miejsca zostały wyróżnione grupy z następujących parafii: Ziempniów, Dąbrowa Tarnowska, Czermin, Lisia Góra i na pierwszym miejscu Iwkowa, która po to trofeum sięgnęła po raz trzeci z rzędu.

Po przerwie dzieci ponownie zebrały się w świątyni i tutaj czekały na nie kolejne atrakcje. Klerycki zespół „Bethesda”, który muzyką i śpiewem ubogacał liturgię, teraz rozgrzewał małych misjonarzy przebojami piosenek religijnych w polskich i afrykańskich rytmach. Pod kierunkiem wodzireja pani Zofii Juchno-Bąk roześmiane dzieci tańczyły, a  kolędnicze gwiazdy wirowały w takt muzyki. Po zabawie dzieci zajęły miejsca w ławkach a przedstawiciele parafii Iwkowa zakolędowali księdzu Biskupowi. Następnie dzieci obejrzały film misyjny, na którym pani Ela Wryk misjonarka w Bagandou opowiadała m.in. jak działa szpital wybudowany z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych w ubiegłych latach. Mówiła o problemach z którymi borykają się misjonarze, o dzieciach niedożywionych i cierpiących na różne choroby. Dziękując za pomoc prosiła o modlitwę i dalsze wsparcie materialne. Projekcję filmu zakończył teledysk przygotowany przez kleryków z seminaryjnego Ogniska Misyjnego. W  tle muzyki i śpiewu hasła „Amolenge minigi, a so mingi”  przewijały się obrazy z życia afrykańskich dzieci.

Gościem spotkania był misjonarz pracujący w Kazachstanie ks. Piotr Kluza. Mówił o dzieciach, które spotyka na ulicach i o tym, że są duże trudności, aby im pomóc, ponieważ władze kraju są przeciwne głoszeniu Ewangelii i pracy misjonarzy. Następnie ksiądz misjonarz wręczył dyplomy i upominki dzieciom które zwyciężyły w konkursie.

Po modlitwie i błogosławieństwie, którego udzielił były dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Jan Piotrowski, kolędnicy misyjni wraz z opiekunami udali się w powrotną drogę do swoich parafii. Umocnieni łaską spotkania z Chrystusem, będą teraz zapewne wspierać swoich rówieśników z krajów misyjnych działając w grupach PDMD, o które prosił Pasterz diecezji.

Alina Zięć

Fotogaleria

 

Wydział Misyjny Diecezji Tarnowskiej, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 014/63-17-370; fax 014/63-17-379;